PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=466903}

Filth

Sauna
6,5 4 322
oceny
6,5 10 1 4322
Sauna
powrót do forum filmu Sauna

W średniowieczu rozpoczęły się tzw. krucjaty północne, prowadzone przez skanynawskich i niemieckich królów na ziemiach wschodniego wybrzeża Bałtyku, w celu krwawego nawracania pogańskich ludów północno-wschodniej Europy- Finów, Estończyków, Łotyszy i Prusów.
Gdy Szwedzi najechali Finlandię, w średniowieczu, to ją bardzo gnębili i nawracali "ogniem i mieczem". Szwedzi uwazali ( i do dziś często uważają) Finów za gorszych, za to, że język i pochodzenie Finów nie są europejskie, ale uralskie (z Syberii, z Azji). Szwedzi nawet zakazali też w pewnym okresie używania sauny w Finlandii, jako przejawu tych azjatyckich korzeni Finów oraz jako miejsce magii- Finowie niegdyś często czarowali. Chcieli zniszczyć fińską kulturę, także przez zakazanie sauny. Ale tego, jak i języka fińskiego i fińskiej kultury nie udało się wybić narodowi fińskiemu z głowy! W Finlandii jest więcej Saun niż domów!
Jedna z teorii powstania Sauny oparta na badaniach archeologicznych mówi, że plemiona Ugro-Fińskie, nim dotarły na teren dzisiejszej, północnej Rosji, mieszkały na terenach ciepłych- Azji Południowo-Wschodniej, a sauna stała się taką namiastką ciepłego klimatu opuszczonych terenów.
Myslę, że film będzie starał się pokazać saunę jako magiczne miejsce. Finowie byli znani z prowadzenia czarów, co było także powodem silnego gnębienia Finów przez Szwedów, ale i też Norwegów, w północnej części Norwegii, za kołem polarnym- Finnmark, zamieszkałym w dużym stopniu przez Finów i Lapończyków spalono na stosie mnóstwo ludzi uznanych za czarownice. A jeszcze w latach 80 tych starzy ludzie z północy Estonii mówili (a raczej żartowali), że reumatyzm wywołują czary Finów po drugiej stronie zatoki fińskiej.

Myślę, że film ten może nawiązywać do czasów po krucjatach północnych, główni bohaterowie mają szwedzkie imiona Knut i Erik, pewnie będą Szwedami, panującymi wtedy w Finlandii i zapuszczają się w głąb Finlandii nie wiedząc o zwyczajach i "magicznych" mocach Finów.

juhamatti

dziękuję za Twoje wprowadzenie.

Ciekawi mnie co Finowie mówia o czarowaniu nomadów północy, a z Saamami (czy jak ich Rosjanie nazywaja Loparami) mają stycznośc z dawien dawna.

Niezłą teraz mam zagwozdkę z 'Twoją' sauną, teraz widze bardziej w niej indiański szałas potów, a tam się czaruje, oj, czaruje.

rapatang

Jeszcze w ubiegłym wieku starsi ludzie w Estonii mówili, że reumatyzm powodują czary Finów za zatoką fińską.

juhamatti

Juhamaccie, skąd czerpiesz takie informacje? Wskazałbyś źródła takich wiadomości: ,,Jedna z teorii powstania Sauny oparta na badaniach archeologicznych mówi, że plemiona Ugro-Fińskie, nim dotarły na teren dzisiejszej, północnej Rosji, mieszkały na terenach ciepłych- Azji Południowo-Wschodniej"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones